Nieuwe Porsche 992 Rally GT is gesneden koek voor Hans Weijs Motorsport: “Helemaal ons ding”

Eigenlijk kon je het al met behulp van een glazen bol voorspellen: dat Hans Weijs Motorsport de nieuwe Porsche 992 Rally GT zou omarmen. Michiel Becx en Sander van Barschot gaven tijdens de ELE Rally eind mei het eerste optreden weg en dat vormt een voorbode van een vloot die in actie komt, want nummer twee en drie zullen spoedig in aanbouw zijn. Voor de renstal uit Huissen vallen alle puzzelstukjes in elkaar.

“Dit is helemaal ons ding,” glundert Hans Weijs. “Rallyrijden zat natuurlijk altijd al in ons bloed en de laatste jaren hebben we met de 992 ervaring opgedaan in de Porsche Carrera Cup Benelux en de GT Open. Nu vallen de dingen samen.” Bij de service van de ELE Rally proefde je het enthousiasme van het team en kon je tegelijkertijd de routine waarnemen. De HWM-mannen kennen de achterwielaangedreven boxercoupé uit Weissach als hun broekzak. Dat bleek wel nadat in het zand een scherp voorwerp de radiateur spietste. “Je moet de complete bumper verwijderen om de koeler te kunnen vervangen, maar de jongens wisten alles ruim binnen de servicetijd te fixen, inclusief het ontluchten. Michiel en Sander behaalden toch maar mooi even een topdrieklassering op de industrieproef Helmond.” Dit tot groot vermaak van het publiek, dat smulde van de Porsche, die toch even anders smoelt dan een bespoilerde middenklasse-hatchback en een typerende brul ten beste geeft. “Hij produceert een machtig mooi geluid,” constateert de bevlogen teambaas met een meer dan tevreden grijns.

Nationale homologatie

Het balletje ging rollen toen de KNAF groen licht gaf om de Porsche 992 met ingang van dit jaar in de RGT-klasse te laten acteren. “Logisch, want hij werd in alle landen om ons heen al toegelaten op basis van een nationale homologatie,” verklaart Weijs. Het betreft een project van de Belgische rallycrack Lionel Hansen, waaraan Porsche Motorsport haar ondersteuning verleent. “Echt een dikke auto en een echte publiekstrekker. Je komt natuurlijk maar weinig achterwielaandrijvers tegen op dit niveau in de rallysport en hij biedt veel vermogen, een voortreffelijke wegligging en supergoede remmen. Het is leuk rijden op de ouderwetse manier, waarbij het ABS en de traction control zodanig goed werken dat ze je helpen in plaats van beperken. Omdat wij de 992 door en door kennen, kunnen we een goede basisset-up neerzetten en begrijpen we wat de klant ons wil vertellen. Je moet als rijder flink aan de bak om hier echt hard mee te gaan, maar samen met onze data-engineers hebben we ervaring genoeg om rijders hierin te coachen. Dit is echt gesneden koek voor ons. Onderdelen en service leveren ook geen enkel probleem op, mede doordat je heel veel kunt uitwisselen met de circuitauto. Die spullen liggen bij ons natuurlijk op voorraad.”

Complete kit

Met de deelname van de Porsche aan de ELE Rally kende Hans Weijs Motorsport een nationale primeur. “Wij hebben als eerste Nederlandse team een 992 Rally GT gebouwd en er zullen er spoedig twee volgen. Later in het jaar misschien zelfs nog enkele.” Die preparatie brengt een bijzonder verhaal met zich mee. “Je koopt een circuitauto met Carrera Cup-specificaties en bestelt een complete kit bij Lionel Hansen. De rolkooi, die bij Matter wordt geproduceerd, is voor 85 procent anders en door de buizen aan de bovenkant komt het dakluik te vervallen. Daarentegen kan de achterruit juist open, zodat je het reservewiel kunt opbergen. Zelf moet je de zijruiten openzagen om plaats te maken voor de schuifruitjes.”

Andere aanpassingen betreffen de montage van een subframe, stuurhuis en fusees die meer wieluitslag toestaan, rally-ABS, een hydraulische handrem, een uitgebreidere kabelboom die onder meer de kentekenverlichting en ruitensproeiers aanstuurt, tandwielen met een andere ratio in de versnellingsbak en extra koelventilatoren om de motortemperatuur bij stationair draaien onder controle te houden. “Bij elkaar nemen de werkzaamheden al gauw 200 uur in beslag, maar als het moet, kunnen wij de ombouw binnen een paar weken realiseren.”

Even wennen

“Eigenlijk ben ik helemaal geen Porsche-man, maar in België rijden deze 992’s al een poosje en daar zorgen ze echt voor spektakel,” vertelt Michiel Becx. “Ik vind het mooi om in de Nederlandse rallysport een nieuw soort auto te laten zien, ook al krijg je het in een achterwielaandrijver wel flink voor de kiezen op al die onverharde paden hier. Waar je in een 4WD bijna alles kunt oplossen door gewoon gas te geven, ligt dat bij de Porsche even anders. Tijdens de ELE was het even wennen. Ik stormde op een bocht af waar een beetje grind lag en de auto begon te schuiven. In een reflex trapte ik vol tegen het gaspedaal, in plaats van er voorzichtig mee te spelen. Toen werd het nog spannender…” Becx geeft hoog op over de 992 Rally GT als product. “Een erg fijne auto, professioneel gebouwd en voorzien van allemaal knopjes en systemen die perfect werken. Voor de Nederlandse rally’s ligt hij wat laag en zou hij meer veeruitslag moeten hebben voor de onverharde stukken, maar ik vind het leuk om samen met de jongens van Hans Weijs Motorsport te bekijken of we daarvoor een oplossing kunnen bedenken.”

Wil jij ons magazine ook lezen? Meld je dan aan via “bestellen” op onze website: www.start84.nl